Etowah District Awards Banquet

Congratulations to our

District Award Recipients!

See the list below.

District Award Recipients

1980 to 2018

 

If you or anyone in your unit have been awarded any of these awards before 2002, please email the webmaster with their name, the year and what award they were presented, so we can add them to our ongoing list below.

2019 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

         

Boy Scout Leader of the Year -

          

Venturing Leader of the Year -

          

Commissioner of the Year -

          

District Committee Member of the Year -

          

Volunteer of the Year -

          

Lifetime Service Award -

          

          - 

          - 

District Award of Merit -

          

          - 

          - 

2018 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          - Michael Griggs

Boy Scout Leader of the Year -

          - Greg Cellucci

Venturing Leader of the Year -

          - Billy Hawkins

Commissioner of the Year -

          - Grant Gildehaus

District Committee Member of the Year -

          - John Lowen

Volunteer of the Year -

          - Tammy Vernon

Lifetime Service Award -

          - Joe Culpepper

          - Alan Withrow

District Award of Merit -

          - Lori Bagley

          - Brian Slover

2017 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          An Nguyen

          Binh Nguyen

Boy Scout Leader of the Year -

          Eddie Joyner

Venturing Leader of the Year -

          Becki Andrico

Commissioner of the Year -

          Kristine McGuire

Commissioner Recognition -

          Lori Bagley

District Committee Member of the Year -

          Kendall McAteer

Volunteer of the Year -

          Billy Hawkins

Lifetime Service Award -

          Jerry Smith

          Locke Long

          Willis Trusdale

          Dave Evans

District Award of Merit -

         Tom Howard

         Kristine McGuire

         Eileen Fox

         Joe Fox

2016 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Curtis Metz

Boy Scout Leader of the Year -

          John McPherson

Venturing Leader of the Year -

          n/a

Commissioner of the Year -

          Lori Bagley

District Committee Member of the Year -

          David Crowe

Volunteer of the Year -

          Kristine McGuire

James E West Fellowship -

          David Hampton

Lifetime Service Award -

          Clark Davenport

          George Mueller

          Thom Sumner

          Jim White

District Award of Merit -

          Billy Hawkins

          Gene Kobel

          Kendal McAteer

2015 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Kendal McAteer

Boy Scout Leader of the Year -

          Billy Hawkins

Venturing Leader of the Year -

          Christie Silvestri

Commissioner of the Year -

          Bruce Hethcote

District Committee Member of the Year -

          Mary Ann Greene

Volunteer of the Year -

          Matthew Joyner

          John Silvestri

New Unit Organizer -

          James Worthey

Lifetime Service Award -

          Jack Farley

          Clay Morgan

District Award of Merit -

          Teri Ross

          Dwayne Whitmore

          Catherine Howard

2014 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Catherine Howard

Boy Scout Leader of the Year -

          Mike Cook

Venturing Leader of the Year -

          Brad McLelland

Commissioner of the Year -

          Dustin Howie

District Committee Member of the Year -

          Victoria Thorn

Volunteer of the Year -

          Mary Louise Byrd

Lifetime Service Award -

          Stern Dixon

          Richard Dunn

District Award of Merit -

          George Mueller

          John Ross

          Bradley Williams

2013 Award Recipients

Cub Scout Leader of the Year -

          Renee Hastings

Boy Scout Leader of the Year -

          Jim Hagwood

Venturing Leader of the Year -

          n/a

Commissioner of the Year -

          George Mueller

District Committee Member of the Year -

          John Ross

Volunteer of the Year -

          David Hampton

Lifetime Service Award -

          Hank Donaghy

District Award of Merit -

          David Crowe

          David Stojetz

          Kurt Pearson

2012 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Bob Adams

Boy Scout Leader of the Year -

          David Stojetz

Venturing Leader of the Year -

          Debbie Bateman

Commissioner of the Year -

          Brad McLelland

District Committee Member of the Year -

          Julia Sain

Volunteer of the Year -

          Carole Stojetz

          Brian Slover

Lifetime Service Award -

          Patty Irwin

          Tom Mathern

District Award of Merit -

          Bart Carlson

          Mike Hastings

          Rick Jensen

          Renita Keziah

2011 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Michelle Jegier

Boy Scout Leader of the Year -

          Ron Shaw

Venturing Leader of the Year -

          n/a

Commissioner of the Year -

          Renita Keziah

District Committee Member of the Year -

          Rick Jensen

Volunteer of the Year -

          Bart Carlson

James E. West Fellows -

          Allen Dick Palmer

          Brian Dick Palmer

Religious Awards -

     God and Service Award

     Building Faith in Youth Award -

          Brad McLelland

Lifetime Service Award -

          Rich Alter

          Gene Kobel

District Award of Merit -

          John Dick

          William R. Rhyne, Jr.

          Jennifer Smith

2010 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Chris Withrow

Boy Scout Leader of the Year -

          William R. Rhyne, Jr.

Venturing Leader of the Year -

          Rose Strohminger

Commissioner of the Year -

          David Evans

District Committee Member of the Year -

          Bill Rose

Volunteer of the Year -

          Christie Silvestri

Lifetime Service Award -

          Daniel Rickets, Jr.

          Dale Salter

District Award of Merit -

          Virginia (Ginny) King

          Carole Stojetz

          April Rose

2009 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Jennifer Smith

Boy Scout Leader of the Year -

          Derek Hodge

Venturing Leader of the Year -

          Tony Bateman

Commissioner of the Year -

          Robbie-Lyn Morgan

District Committee Member of the Year -

          n/a

Volunteer of the Year -

          William R. "Bill" Rhyne, Jr.

Lifetime Service Award -

          Mack Patterson

          Philip Forlidas

District Award of Merit -

          Tom Moore

          Christie Silvestri

          Bill Rose

2008 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Bill Rose

Boy Scout Leader of the Year -

          Keith Collins

Venturing Leader of the Year -

          Robbie-Lyn Morgan

Commissioner of the Year -

          Henry Peters

District Committee Member of the Year -

          Christie Silvestri

Volunteer of the Year -

          April Rose

Lifetime Service Award -

          Bill McKenzie

          Tom Moore

District Award of Merit -

         James K. Flynn

         Christie Migliaccio

         Chris Schatz

2007 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Ray Stafford

Boy Scout Leader of the Year -

          Ron Stewart

Venturing Leader of the Year -

          Jack Hagopian

Commissioner of the Year -

          Terry McMicking

District Committee Member of the Year -

          Steve Dark

Volunteer of the Year -

          Daniel Ricketts, Jr.

Veteran's Service Pins -

          40 Years - Jesse Everidge

          50 Years - Bob Dula

Lifetime Service Award -

          Staton E. Boyette, Jr.

          John W. Fairley

          Richard A. Heckle

District Award of Merit -

          Will R. Goley

          David Lintz

          Mark Thompson

2006 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Mark Krouse

Boy Scout Leader of the Year -

          Mark Morris

Venturing Leader of the Year -

          Roger Epps

Commissioner of the Year -

          Niti Ruiz

District Committee Member of the Year -

          Timothy O. Ledgerwood

Volunteer of the Year -

          Jack Farley

Lifetime Service Award -

          Bob Dula

          John Loveless

          Harmon W. Newton, III

District Award of Merit -

          John P. McPherson, Jr.

          Frank M. Williams, II

2005 Award Recipients

Cub Scout Leader of the Year -

          Frank M. Williams, II

Boy Scout Leader of the Year -

          Bill Sain

Venturing Leader of the Year -

          Stephen L. Smith

Commissioner of the Year -

          Timothy O. Ledgerwood

District Committee Member of the Year -

          John P. McPherson, Jr.

Youth Service Award -

          Robert F. Messenger

Volunteer of the Year -

          n/a

Lifetime Service Award -

          David E. Hampton

District Award of Merit -

          Christopher Corbitt

          Bruce M. Fowler

          Mark A. Morris

2004 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Mark J. Wahl

Boy Scout Leader of the Year -

          Brad Goforth

Venturing Leader of the Year -

          Julie A. Cash

Commissioner of the Year -

          Steve Pappamihiel

District Committee Member of the Year -

          Christopher Corbitt

Volunteer of the Year -

          n/a

Lifetime Service Award -

          Terry L. Scovel

District Award of Merit -

          Scott Davenport

2003 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          James A. Godfrey

Boy Scout Leader of the Year -

          David F. Seymour

Venturing Leader of the Year -

          Joy L. Kish

Commissioner of the Year -

          William H. Peters

District Committee Member of the Year -

          n/a

Volunteer of the Year -

          n/a

Lifetime Service Award -

          Jesse Everidge, Jr.

District Award of Merit -

          Richard G. Dunn

          Robert A. Rittase

          Lauren Stark

2002 Award Recipients

 

Cub Scout Leader of the Year -

          Lauren Stark

Boy Scout Leader of the Year -

          n/a

Venturing Leader of the Year -

          Charles L. Kish

Commissioner of the Year -

          Mark Morris

District Committee Member of the Year -

          Chrisopher Delap

Volunteer of the Year -

          Gary M. Sosebee

Lifetime Service Award -

          Henry Donaghy

          R. Stephen Pace

District Award of Merit -

         Joseph N. Culpepper

         Timothy O. Ledgerwood

         David F. Seymour

***

2001 Award Recipients

2000 Award Recipients

1999 Award Recipients

1998 Award Recipients

1997 Award Recipients

1996 Award Recipients

1995 Award Recipients

District Award of Merit -

         Mary Ann Greene

1994 Award Recipients

1993 Award Recipients

 

Commissioner of the Year -

          - Mary Ann Greene

1992 Award Recipients

1991 Award Recipients

1990 Award Recipients

1989 Award Recipients

1988 Award Recipients

1987 Award Recipients

1986 Award Recipients

1985 Award Recipients

1984 Award Recipients

1983 Award Recipients

1982 Award Recipients

1981 Award Recipients

1980 Award Recipients

Additonal Resources

Who We Are

  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon

Connect With Us

1410 East 7th Street Charlotte, NC 28204 | Ph: 704.333.5471

Fax: 704.377.4955