Etowah District Award Recipients

2002 to 2014

2014 Award Recipients

 
Cub Scout Leader of the Year
Catherine Howard

Boy Scout Leader of the Year
Mike Cook
 
Venturing Leader of the Year
Brad McLelland
 
Commissioner of the Year
Dustin Howie

District Committee Member of the Year
Victoria Thorn

Volunteer of the Year
Mary Louise Byrd

Lifetime Service Award
Stern Dixon
Richard Dunn

District Award of Merit
George Mueller
John Ross
Bradley Williams
 

2013 Award Recipients

 
Cub Scout Leader of the Year
Renee Hastings

Boy Scout Leader of the Year
Jim Hagwood

Commissioner of the Year
George Mueller

District Committee Member of the Year
John Ross

Volunteer of the Year
David Hampton

Lifetime Service Award
Hank Donaghy

District Award of Merit
David Crowe
David Stojetz
Kurt Pearson
 
 
 
2012 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Bob Adams
 
Boy Scout Leader of the Year
David Stojetz
 
Venturing Leader of the Year
Debbie Bateman
 
Commissioner of the Year
Brad McLelland
 
District Committee Member of the Year
Julia Sain
 
Volunteer of the Year
Carole Stojetz
 
Lifetime Service Award
Patty Irwin
Tom Mathern
 
District Award of Merit
Bart Carlson
Mike Hastings
Rick Jensen
 
 
2011 Award Recipients
    
Cub Scout Leader of the Year
Michelle Jegier

Boy Scout Leader of the Year
Ron Shaw 

Commissioner of the Year
Renita Keziah
 
District Committee Member of the Year
Rick Jensen
 
Volunteer of the Year
Bart Carlson

James E. West Fellows
Allen Dick Palmer
Brian Dick Palmer

Religious Awards
God and Service Award
Building Faith in Youth Award
Brad McLelland

Lifetime Service Award
Rich Alter
Gene Kobel

District Award of Merit
John Dick
William R. Rhyne, Jr.
Jennifer Smith
  
 
2010 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Chris Withrow
 
Boy Scout Leader of the Year
Bill Rhyne

Venturing Leader of the Year
Rose Strohminger

Commissioner of the Year
David Evans

District Committee Member of the Year
Bill Rose

Volunteer of the Year
Christie Silvestri

LIfetime Service Award
Daniel Rickets, Jr.
Dale Salter

District Award of Merit
Virginia (Ginny) King
Carole Stojetz
April Rose
 
 
2009 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Jennifer Smith

Boy Scout Leader of the Year
Derek Hodge

Venturing Leader of the Year
Tony Bateman

Commissioner of the Year
Robbie-Lyn Morgan

District Committee Member of the Year
April Rose

Volunteer of the Year
Bill Rhyne

Lifetime Service Award
Mack Patterson
Philip Forlidas

District Award of Merit
Tom Moore
Christie Silvestri
Bill Rose
 
 
  
2008 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Bill Rose

Boy Scout Leader of the Year
Keith Collins

Venturing Leader of the Year
Robbie-Lyn Morgan

Commissioner of the Year
Henry Peters

District Committee Member of the Year
Christie Silvestri

Volunteer of the Year
April Rose

Lifetime Service Award
Bill McKenzie
Tom Moore

District Award of Merit
James K. Flynn
Christi Migliaccio
Chris Schatz
  
 
 
2007 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Ray Stafford

Boy Scout Leader of the Year
Ron Stewart

Venturing Leader of the Year
Jack Hagopian

Commissioner of the Year
Terry McMicking

District Committee Member of the Year
Steve Dark

Volunteer of the Year
Daniel Ricketts, Jr.

Veteran's Service Pins
40 years - Jesse Everidge
50 Years - Bob Dula

Lifetime Service Award
Staton E. Boyette, Jr.
John W. Fairley
Richard A. Heckle

District Award of Merit
Will R. Goley
David Lintz
Mark Thompson
  
 
 
2006 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Mark Krouse

Boy Scout Leader of the Year
Mark Morris

Venturing Leader of the Year
Roger Epps

Commissioner of the Year
Niti Ruiz

District Committee Member of the Year
Timothy O. Ledgerwood

Volunteer of the Year
Jack Farley

Lifetime Service Award
Bob Dula
John Loveless
Harmon W. Newton, III

District Award of Merit
John P. McPherson, Jr.
Frank M. Williams, II
 
 
 
2005 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Frank M. Williams, II

Boy Scout Leader of the Year
Bill Sain

Venturing Leader of the Year
Stephen L. Smith

Commissioner of the Year
Timothy O. Ledgerwood

District Committee Member of the Year
John P. McPherson, Jr.

Youth Service Award
Robert F. Messenger

Lifetime Service Award
David E. Hampton

District Award of Merit
Christopher Corbitt
Bruce M. Fowler 
 Mark A. Morris
 
 
 
2004 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Mark J. Wahl

Boy Scout Leader of the Year
Brad Goforth

Venturing Leader of the Year
Julie A. Cash

Commissioner of the Year
Steve Pappamihiel

District Committee Member of the Year
Christopher Corbitt

Lifetime Service Award
Terry L. Scovel

District Award of Merit
Scott Davenport
  
 
 
2003 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
James A. Godfrey

Boy Scout Leader of the Year
David F. Seymour

Venturing Leader of the Year
Joy L. Kish

Commissioner of the Year
William H. Peters

Lifetime Service Award
Jesse Everidge, Jr.

District Award of Merit
Richard G. Dunn
Robert A. Rittase
Lauren Stark
 
 
 
2002 Award Recipients
 
Cub Scout Leader of the Year
Lauren Stark

Venturing Leader of the Year
Charles L. Kish

Commissioner of the Year
Mark Morris

District Committee Member of the Year
Christopher Delap

Volunteer of the Year
Gary M. Sosebee

Lifetime Service Award
Henry Donaghy
R. Stephen Pace

District Award of Merit
Joseph N. Culpepper
 Timothy O. Ledgerwood
David F. Seymour